images (1)

W tym roku obchodzimy 99 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, właśnie z tej okazji  w naszej szkole akademia miała nietypowy charakter. Społeczność szkolna wzięła udział w „Wielkim szkolnym teście z historii Polski”. Do rywalizacji przystąpiły dwie drużyny – Białych i Czerwonych. Kapitanami drużyn zostali Joasia i Mateusz z klasy V. Drużyny dobrano w wyniku losowania uczniów     z  VI i VII klas. Rywalizacja między Białymi i Czerwonymi przebiegała w 4 kategoriach: „Symbole narodowe”, „Z dziejów naszego narodu”, „Pieśni patriotyczne”, „Wielcy Polacy”. W każdej z kategorii drużyny udzielały odpowiedzi na  trzy pytania. W kategorii „Pieśni patriotyczne” drużyny musiały wykazać się nie tylko wiedzą, ale i znajomością melodii i rozpoznać, co to za utwór po pierwszych taktach pieśni. Była to rozśpiewana konkurencja, gdyż potem utwory śpiewała wspólnie cała publiczność. Wśród piosenek znalazły się m.in. Ułani, ułani, Pierwsza kadrowa, Piechota, czy Rozkwitały pąki białych róż. Dla ułatwienia teksty piosenek wyświetlane były na ekranie. Konkurencja ta nawiązywała do akcji narodowego śpiewania, jakie odbywają się w wielu miastach z okazji rocznicy odzyskania niepodległości. Całość programu przygotowała klasa V pod kierunkiem wychowawcy. Wszystkim zawodnikom drużyny Białych i Czerwonych gratulujemy, tym bardziej, że rywalizacja między uczniami zakończyła się remisem. To była niezwykła lekcja historii dla wszystkich. Zapraszamy do galerii.