W dniu 16 października 2023 roku uczniowie z klasy siódmej i ósmej wraz z wychowawcami pojechali na wycieczkę do byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady w Oświęcimiu. Pobyt w muzeum był dla uczniów żywą lekcją historii, podczas której mogli poznać tragiczne losy więźniów wielu narodowości, między innymi Polaków, Żydów, Rosjan, które miały miejsce w czasie II wojny światowej. Na teren obozu uczniowie przeszli przez bramę z napisem „Arbeit macht frei”, co oznacza „Praca czyni wolnym”. Przewodnik, zaznajomił ich z historią obozu, na terenie którego znajdowały się bloki, oznaczone numerami i pełniące różne funkcje. W jednym z pomieszczeń znajdowały się liczne fotografie więźniów, w innym były umieszczone za szybami przedmioty codziennego użytku, np. buty, ubrania, garnki, walizki, okulary. Uczniowie zobaczyli plac apelowy, cele w podziemiach bloku 11 i inne przerażające miejsca. Pod Ścianą Śmierci zapalili znicz i z powagą oddali cześć wymordowanym. Następnie wszyscy udali się do Brzezinki, obozu oddalonego o kilka kilometrów od Oświęcimia. Tam uczniowie zobaczyli najważniejsze obiekty poobozowe: tory, rampę wyładowczą, baraki dla więźniów, ruiny komór gazowych i krematoriów. Usłyszeli historię o doktorze Mengele, który przeprowadzał okrutne eksperymenty na bliźniakach.
Udali się również pod Międzynarodowy Pomnik Ofiar Obozu Auschwitz-Birkenau gdzie zwiedzający to miejsce oddają hołd wszystkim ofiarom zagłady. Pod pomnikiem co roku, w rocznicę wyzwolenia obozu 27 stycznia, odbywają się także uroczystości w ramach Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holokauście.
Opuszczając to szczególne miejsce uczniowie byli wzruszeni i świadomi historii, którą powinien znać każdy Polak. Zapraszamy do galerii.