Wycieczka do Stępiny i Bóbrki

WYCIECZKA  DO STĘPINY  I  BÓBRKI

W dniu 21 października 2022 roku spod naszej szkoły wyruszyło na wycieczkę 35 uczniów i 3 opiekunów (Pani Małgorzata Soczek, Pani Agnieszka Jarońska, Pani Anna Kosman- Sztorc). Pierwszą naszą stacją był naziemny „SCHRON KOLEJOWY” w Stępinie. Z informacji pozyskanych od przewodnika uczniowie otrzymali mnóstwo cennych wiadomości m.in., iż pociąg „Amerika” był pierwszą wojenną kwaterą wodza III Rzeszy w czasie II wojny światowej. W skład pociągu wchodziło kilkanaście wagonów specjalnych. W tym właśnie obiekcie w Stępinie z 27-28 sierpnia 1941 roku odbyło się spotkanie Adolfa Hitlera z włoskim dyktatorem Benito Mussolinim. Z zewnątrz schron robi duże wrażenie. Grubość murów przekracza 3 metry a długość tunelu to 400 metrów- sprawdziliśmy to przechodząc całą długość tunelu. Po krótkiej przerwie na posiłek, udaliśmy się do naszego celu a mianowicie do MUZEUM PRZEMYSŁU NAFTOWEGO I GAZOWNICZEGO im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce. Od przewodnika uzyskaliśmy równie cennych informacji. Dowiedzieliśmy się, że Muzeum znajduje się na terenie najstarszej na świecie nadal działającej kopalni ropy naftowej. Jej założycielami byli Ignacy Łukasiewicz, Tytus Trzecieski i Karol Klobassa-Zrencki. W otoczeniu przepięknego lasu i uroków barw jesiennych znajdują się XIX wieczne kopanki, w których można było zobaczyć naturalną ropę naftową oraz unikatowe urządzenia związane z przemysłem naftowym, rafineryjnym i gazowniczym. Najciekawszą atrakcją dla uczniów okazał się budynek administracyjny kopalni tzw. Dom Łukasiewicza z 1865 roku, w którym zobaczyliśmy dawną aptekę i ekspozycję multimedialną o historii odkrycia nafty. Zwiedzaliśmy gabinet Ignacego, starą aptekę oraz bogatą kolekcję lamp naftowych. Mogliśmy zobaczyć dwie prezentacje multimedialne obrazujące życie i dokonania Ignacego Łukasiewicza. Uczniowie dowiedzieli się do czego potrzebna jest ropa naftowa   i jak jest wykorzystywana obecnie w przemyśle. Pod opieką przewodnika obeszliśmy duży obszar muzealny i oglądaliśmy najstarsze szyby naftowe o imieniu „Franek” i „Janina” w tym sprzęt do wydobywania ropy naftowej, warsztat mechaniczny, kuźnię i oczywiście zachowany  w dobrym stanie kamienny obelisk ustawiony przez samego Łukasiewicza w 1872 roku na pamiątkę założenia kopalni. Zwiedzanie zakończyło się zakupem pamiątek.     Była to niezapomniana żywa lekcja historii w barwach złotej jesieni. Można by rzec, że ta podróż przeniosła nas w czasie i przestrzeni.

Zapraszamy do galerii.

Anna Kosman- Sztorc